Industry Nominees

Booking Agent of the Year (presented by CBDC NOBL)

  • Jason MacIsaac
  • Gabrielle Archer
  • Stephanie Purcell
  • Martin Maunder

Community Presenter of the Year (presented by MacQuarries Pharmasave)

  • Glasgow Square Theatre
  • Cecilia Concerts
  • The Marigold Cultural Centre
  • The Pavilion
  • Rath Eastlink Community Centre
  • Port Hawkesbury Civic Centre

Company of the Year

  • Forward Music Group
  • Sonic Entertainment Group
  • Pigeon Row
  • SpinCount
  • GroundSwell Music
  • Sound of Pop

Corporate Sponsor of the Year (presented by Hampton Inn & Suites)

  • Casino Nova Scotia
  • Molson Coors Canada
  • 92.9 Jack FM and News 95.7 (Rogers)
  • CKBW (Acadia Broadcasting)
  • Wilsons
  • Big Dog 100.9 and Cat Country 95.9 (Bell Media)

Educator of the Year (presented by Dalhousie Agricultural Campus)

  • Craig Mercer
  • Shannon Quinn
  • Krista Keough
  • Michael McGuire
  • Keith Mullins
  • Jessie Brown

Event of the Year (presented by Langille & Colburne - More than Events)

  • Canaan Country Music Festival
  • GroundSwell Music Festival
  • Halifax Jazz Festival
  • Halifax Pop Explosion
  • OBEY Convention
  • The Riverfront Jubilee

Industry Professional of the Year (presented by Casey Concrete Ltd.)

  • Trevor Murphy
  • Janesta Boudreau
  • Stephanie Purcell
  • Erin McGuire
  • Ian McKinnon
  • Kimberly Sinclair

Live Technician of the Year

  • Cory Leach
  • Patrick Coleman
  • Trevor DeSouza
  • Ryan Smith
  • Jeff Harlow
  • Stephen "Snickers" Smith

Manager of the Year (presented by Music Managers Forum)

  • Jon Landry
  • Melanie Stone
  • Trevor Murphy
  • Nigel Jenkins
  • Andree Gracie
  • Mark Cwajna

Media Professional of the Year

  • Tom Bedell
  • Stephen Cooke
  • James Bennett
  • Tara Thorne
  • Paul Brothers
  • Trevor Murphy

Producer of the Year (presented by Truro Toyota)

  • Classified
  • Erin Costelo
  • Daniel Ledwell
  • Jon Landry
  • Scott Ferguson
  • Fred Lavery

Production Company of the Year

  • Sound Source Pro Audio
  • Tour Tech East
  • FMAV
  • groundSOUND
  • Bernie's Audio

Promoter of the Year (presented by SRF2 Truro Mall Inc.)

  • Sonic Entertainment
  • Jeff Pineau - The Seahorse Tavern
  • Tiffany Spencer - Let's Riot Entertainment
  • Justin Murphy - Morbid Entertainment

Publicist of the Year

  • Kimberly Sinclair
  • Trevor Murphy
  • Grace Russell
  • Wendy Phillips
  • Lynn Horne

Radio Program of the Year

  • Halifax is Burning (CKDU-FM)
  • Heard On Air (CKDU-FM)
  • Route 104 (Q104 FM)

Radio Station of the Year (presented by Theriault Financial)

  • Q104 FM
  • CKDU-FM
  • 101.5 FM The Hawk
  • Big Dog 100.9 FM
  • 92.9 Jack FM
  • CBC Radio 1 (Halifax)

Recording Studio of the Year

  • The Sonic Temple
  • Village Sound
  • Halflife Studios
  • Lakewind Sound Studios
  • The Old Confidence Lodge
  • Codapop Studios

Studio Engineer of the Year (presented by NSCC Truro)

  • Darren van Niekerk
  • Luke Batiot
  • Michael Shepherd
  • Scott Ferguson
  • Alex Meade
  • Daniel Ledwell

Venue of the Year (presented by Music Canada Live)

  • The Company House
  • Glasgow Square Theatre
  • ROCA Music & Art House
  • The Carleton Music Bar & Grill
  • The Marigold Cultural Centre
  • The Seahorse Tavern

Visual Artist of the Year

  • Abracazebra Productions (Megan Green)
  • Deep Hollow Print
  • Glen Leck
  • James Bennett
  • Sara Russell
  • kt lamond

Volunteer of the Year (presented by Local Love Truro)

  • Caleb Schriver
  • Emma Cassidy
  • Sarah Atkinson
  • Kailyn MacDonald
  • Tanya Beers
  • Pam Sampson

MAJOR PARTNERS

Image Map

We acknowledge the financial support of FACTOR, the Government of Canada and of Canada’s private radio broadcasters.